Inspiracja,  Umysł

Inspiracja – Steve Jobs cz.1

Steve Jobs

Steve Jobs - porzucony

Steve Jobs, urodził się 24 lutego 1955 roku w San Francisco, biologiczny syn Joanne Schieble i Abdulfattah Jandali. Matka pochodziła z rolniczej rodziny mieszkającej w Wisconsin i posiadała niemieckie korzenie, zaś ojciec był muzułmaninem pochodzącym z Syrii. Biologiczny ojciec Jobsa był najmłodszym z dziewięciorga dzieci pochodzących z bardzo bogatej syryjskiej rodziny, która posiadała rafinerie ropy i wiele innych firm. 

Biologiczna matka Jobsa ze względu na poglądy ojca zdecydowała się oddać dziecko do adopcji. Warunkiem adopcji było ukończenie wyższej uczelni przez przyszłych rodziców, jednak ze względu na zmianę decyzji umówionych rodziców adopcyjnych w momencie narodzin, a tłumaczonych nieodpowiednią płcią dziecka, Jobs ostatecznie trafił do rodziców, którym zawdzięcza swoje nazwisko. Został adoptowany przez Paula, który był miłośnikiem mechaniki i Clare, która była księgową.

Mały Steve mógł zostać adoptowany pod warunkiem, że rodzice adopcyjni podpiszą zobowiązanie, które zakładało utworzenie specjalnego funduszu, który umożliwi wysłanie syna na studia.  

Jobs od dziecka wiedział, że był adoptowany. Ze względu na ten fakt często używał słów wybrany, wyjątkowy i porzucony do określenia siebie. Zaś osoby z jego najbliższego otoczenia uważały, że oddanie po narodzinach wpłynęło na jego chęć kontroli wszystkiego wokół.

Steve Jobs - fundamenty

Ojciec Jobsa od najmłodszy lat starał się uczyć syna umiejętności z zakresu mechaniki, a także kładł nacisk by zwracał uwagę na szczegóły i staranność wykonania. Ze względu na dodatkowe zajęcie ojca jakim była naprawa samochodów, syn mógł poznać podstawy elektroniki, która go zafascynowała. Jobs zyskał też dzięki obserwacji ojca, który skutecznie negocjuje ceny części do aut. Jak podkreślał, działo się tak ze względu na przewagę, którą dawała wiedza na temat rzeczywistej ceny.

Istotnym bodźcem w rozwoju Jobsa było jego miejsce zamieszkania. Dorastał w słynnej Dolinie Krzemowej. Miejsce to składało się głównie z inżynierów i elektroników, a znane było z powstania wielu ogromnych firm, które rozpoczynało swoją działalność w garażach. Najlepszym przykładem jest firma Hewlett-Packard, która rozpoczynała właśnie w garażu. W momencie, gdy Jobs miał 10 lat, zatrudniała już około dziewięciu tysięcy pracowników. Jobs zainspirowany magią Doliny Krzemowej , zapragnął stać się jego częścią.

Jobs w szkole wykazywał się nadzwyczajną inteligencją. Wpłynęło to na brak zainteresowania monotonną i nieinteresującą szkołą. Młody Jobs zaczął organizować różnego typu żarty. Rodzice nie winili Jobsa, a szkołę, która ich zdaniem nie umiała zainteresować ich syna. Dzięki swej inteligencji Jobs mógł przejść z 4 do 7 klasy. Rodzice zdecydowali, że przeniesie się do 6 klasy. Przyszły miliarder uczęszczał w szkole do Klubu odkrywcy HP, gdzie mógł rozwijać swoją wiedzę w dziedzinie elektroniki. Jednym z jego projektów był miernik częstotliwości, do którego części uzyskał za darmo. bezpośrednio do dyrektora HP Billa Hewlett, którego numer zdobył z książki telefonicznej.

 

Książki - porównaj na Ceneo.pl

Bibliografia:

  1. Isaacson, Steve Jobs, Insignis, Kraków 2011 <— kliknij, kup i przeczytaj
  2. B. Schlender, R. Tetzeli, Droga Steve’a Jobsa. Od brawurowego paraweniusza do wizjonera i przywódcy, Insignis, Kraków 2015
  3. Abrams, Steve Jobs,
    https://www.asme.org/engineering-topics/articles/technology-and-society/steve-jobs 

Rozwijaj CIAŁO i UMYSŁ, zacznij od diety:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.