Motywacja,  Umysł

Zmiana w życiu

Drogi Czytelniku! 
Miewasz czasem problem z odpowiedzią, czego chcesz od życia? Jaki jest cel Twoich działań? Gdzie zmierzasz?
Jeśli wszystko już wiesz to nie musisz czytać dalej. Jeśli jednak każdy dzień lecisz na „autopilocie”, a Twoje życie nastawione jest jedynie na dryfowanie każdego dnia? W takim razie powinieneś poświęcić chwilę swego cennego życia na refleksję. 

Co może powodować chęć zmian?

Wprowadzenie zmian w życiu jest niezwykle trudne, ponieważ wymaga od nas wysiłku i wielokrotnie odrzucenia tego co jest znane, wygodne lub jest nawykiem. Jednak co jakiś czas odczuwamy „potrzebę zmiany”, czy to podczas zakładania spodni, które „stały się” zbyt ciasne, czy po spotkaniu ze starym znajomym, któremu się powodzi, a może podczas przeglądania Internetu. Istotne jest co dzieje się dalej, czy robimy coś z tą myślą, czy po chwili refleksji wracamy do codzienności i zapominamy o tym, co mogłoby wymagać od nas wysiłku. Masz już tego dość? Ja MAM! Dlatego powstaje ten artykuł, spowodowany potrzebą zmiany. Zatem jak wprowadzić zmianę? 

Zarządzanie zmianą

Istnieje wiele modeli zarządzania przedsiębiorstwem, które z powodzeniem można stosować w zarządzaniu samym sobą. Oczywiście w tym wypadku przybliżymy model zarządzania zmianą. Zacznijmy od tego, że zmianą jest każda istotna modyfikacja w naszym życiu (parafrazując definicję R.W. Woodmana), a zmiany mogą być rezultatem:

 • naszej motywacji (chęci rozwoju, ambicji, bycia lepszą w swoim mniemaniu osobą);
 • wymuszenia (zostajesz ojcem i musisz dostosować się do nowych warunków, tracisz pracę, jesteś uczulona i musisz stosować dietę, szef nam każe robić coś inaczej).
Upraszczając, zmiany mogą być proaktywne i reaktywne. 

Jak zatem wprowadzić zmianę?

Najprostszym znanym mi modelem jest zarządzanie zmianą przedstawione przez Kurta Lewina.
Model ten składa się z 3 etapów:

 • Rozmrażanie – polega na zburzeniu starej rzeczywistości (nawyków, myślenia itp.), w tym momencie osoba wprowadzająca zmianę w swoim życiu odczuwa strach, ale również zdaje sobie sprawę z potrzeby podejmowanych działań.
 • Zmiana – skuteczność przeprowadzenia zmiany zależy od dokładności planu.
 • Zamrażanie – sprowadza się do zaakceptowania nowej rzeczywistości i zakorzenienia nowych nawyków w miejscu starych.
Bardziej złożony jest model zmiany R.W. Griffina, który składa się z następujących etapów:
 
 • Uznanie potrzeby zmian.
 • Ustalenie celów zmian.
 • Diagnoza istotnych zmiennych.
 • Wybór odpowiedniej techniki zmian.
 • Planowanie wdrażania zmian.
 • Faktyczne wdrażanie.
 • Ocena i kontynuacja.

Przykład zmian

Dobra, coś już wiemy o tej zmianie, ale jak się do tego zabrać? Zacznijmy od czegoś prostego, chcesz mieć „fajną sylwetkę”. W tym punkcie odsyłał do lektury o wyznaczaniu celów. Jeśli już zapoznałeś się z teorią S.M.A.R.T. to zdajesz sobie sprawę, że „fajna sylwetka” to abstrakcja, puste twierdzenie bez konkretów. Żeby ułatwić nam zmianę, powinniśmy sprecyzować cele, które nam przyświecają i być precyzyjnym w naszym nazewnictwie. To już wiem, zatem zacznijmy ZMIANY!
Posłużmy się modelem Griffina.
1. Uznanie potrzeby zmiany – często musimy dostać porządnego kopa, aby uznać potrzebę zmiany i jej nie zlekceważyć. Powiedzmy, że jesteś otyłą osobą, która uczęszcza do szkoły średniej, otyłość nie jest spowodowana chorobą, zazwyczaj tłumaczysz ją sobie grubymi kośćmi. Podczas siadania w czasie egzaminu maturalnego pękają Ci spodnie. W tym momencie mówisz sobie DOŚĆ, zdajesz sobie sprawę, że należy z tym skończyć.

2. Ustalenie celów zmiany – zmiana musi być wielowymiarowa, jeśli to ma się udać. Trzeba przebudować system żywienia (wprowadzić dietę), a samo wprowadzenie diety wymaga ułożenia diety i tutaj musimy obrać strategię, czy bierzemy to na siebie, czy zdamy się na specjalistę. Dieta wymaga składników, a tutaj musimy dogadać się z mamą/tatą lub samemu zdobyć środki finansowe na produkty. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie aktywności fizycznej, czy trenujemy w domu, czy na siłowni? Zajęcia grupowe, czy treningi indywidualne (samemu, czy z trenerem). Należy też zwrócić uwagę jak często i kiedy będziemy trenować. Czyli celem zmiany będzie zastąpienie dotychczasowych nawyków żywieniowych zbilansowaną dietą o ustalonych produktach z pożądaną kalorycznością (umożliwiającą schudnięcie), kolejnym celem będzie wprowadzenie treningów w konkretnej ilości i wykonywanych w dany dzień. Ostatecznym celem zmiany będzie schudnięcie, czyli zmiana naszego wyglądu zewnętrznego i poprawa samopoczucia, a konkretniej osiągnięcie zamierzonej wagi lub obwodów.

3. Diagnoza istotnych zmiennych – w procesie odchudzania istotnymi zmiennymi będą:

 • obwody (pas, talia, udo, ramię, pośladki, klatka, łydka) w centymetrach;
 • waga w kilogramach;
 • ilość powtórzeń w danym ćwiczeniu;
 • ilość serii danego ćwiczenia;
 • ciężar używany w trakcie danej serii określonego ćwiczenia;
 • ilość ćwiczeń podczas sesji treningowej;
 • czas trwania cardio podczas sesji treningowej w minutach;
 • ilość treningów w tygodniu;
 • ilość kalorii spożywanych w ciągu dnia;
 • miesięczny koszt transformacji w PLN;
4. Planowanie wdrażania zmian, faktyczne wdrażanie, ocena i kontynuacja – ustalamy konkretny plan:
 22.01.2020r. – przedstawiam swoją wizję rodzicom, zdobywam środki finansowane (żeby nie komplikować projektu, ustalmy, że to się udało). Tego samego dnia kupuję dietę od trenera online. Wykonuję rozeznanie w siłowniach, jeśli znajdę taką, w która ma rozsądną cenę i posiada zajęcia zapisuję się na nią (zajęcia są jedną z lepszych form startu, osoba prowadząca zajęcia będzie Cię instruować w poprawnym wykonywaniu ćwiczeń). Dokonuję pierwszego pomiaru kontrolnego obwodów (pas, talia, udo, ramię, pośladki, klatka, łydka) w centymetrach i wagi w kilogramach.
 30.01.2020r.  – trener powiedział, że na przygotowanie diety będzie potrzebować tygodnia, następnego dnia po otrzymaniu diety wykonuję zakupy spożywcze i przygotowuje pierwsze posiłki, tego samego dnia podpisuję umowę na siłownię i robię pierwszy trening. Od tego momentu trenuje 3x w tygodniu. Czas treningu sprowadza się jedynie do zajęć grupowych. Dodatkowo przestrzegam restrykcji żywieniowych. Dokonuję drugiego pomiaru kontrolnego i od tego momentu co tydzień z rana na czczo sprawdzam swoją wagę i obwody. 
 29.02.2020r. – sprawdzam miesięczną zmianę wagi i obwodów, konsultuje z trenerem i ewentualne zmiany w diecie. Znalezienie rzetelnego źródła informacji odnośnie diety i treningu i wdrożenie codziennej edukacji w tym kierunku (minimum 10 minut dziennie).
 30.03.2020r. – wprowadzenie 10 min cardio na orbitreku przed każdymi zajęciami i 10 min cardio na orbitreku po każdych zajęciach. Zwiększenie liczby zajęć z 3 do 4 tygodniowo. Wykonanie miesięcznego podsumowania zmiany wagi i obwodów + konsultacja z trenerem odnośnie ewentualnych zmian w diecie itp. 
 
Jest to dość uproszczona wersja planu. Należy pamiętać, że w życiu każdego z nas mogą występować różne zmienne, szanse i zagrożenia, które będą wpływać na kształt zmian. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że jeśli zamierzamy coś zmienić lub coś osiągać to należy wpierw zdać sobie z tego sprawę, a następnie dopuścić tą ideę do głosu. 
Trenując bicepsy, wyobrażam sobie wysokie góry. Dzięki swojej wyobraźni przekonałem się, że potrafię wszystko, kiedy tylko mocno, bardzo mocno tego chcę i wierzę, że to osiągnę.
~ Arnold Schwarzenegger
Bibliografia: 
➡A. Umbertowski, Psychologia Biznesu, Wydawnictwo FA-art, Katowice 2012
➡W. Idziak, Biznes, Koszalińskie Wydawnictwo Prasowe, Koszalin 1990
➡J. Jasińska, Zmiany w organizacjach: Sprawne zarządzanie, sytuacje kryzysowe i warunki osiągania sukcesu, Wydawnictwo FREL, Warszawa 2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.